Přidat produkt Přihlásit se

Průvodce4 min čtení

Monitoring IoT zařízení a OTA aktualizace: kolik stojí Spotflow, Memfault a vlastní řešení

Spotflow je zdarma do 25 zařízení a od 199 EUR měsíčně do 100 kusů. Memfault začíná na 3 495 USD za 1 000 zařízení. Výpočet pro flotilu 300 a 1 000 kusů.

Redakce Launchbox · · 4 zdrojů

Vzdálený dohled nad flotilou zařízení s vlastním firmwarem (logy, pády, metriky a aktualizace OTA) stojí u české platformy Spotflow 0 Kč do 25 zařízení a 199 EUR měsíčně do 100 zařízení při roční platbě. Zahraniční Memfault začíná na 3 495 USD měsíčně za 1 000 aktivních zařízení. Ceny k 14. 10. 2026; eura a dolary přepočítáváme kurzem ČNB z 13. 10. 2026 (24,375 Kč/EUR, 21,788 Kč/USD).

Ve zkratce

  • Prototyp a pilot do 25 kusů: Spotflow Free, ale jen se 7denní historií.
  • Série 100–5 000 zařízení: Spotflow Production. Platí se jen aktivní zařízení a OTA i analýza pádů jsou v ceně.
  • Více produktových řad, SAML SSO, smluvní SLA: Memfault Scale, případně Spotflow Enterprise.
  • Stroje bez vlastního firmwaru (čerpadla, ventilátory, linky): akustická diagnostika Neuron Soundware, ne observability platforma.

Co přesně taková platforma dělá?

Do firmwaru přidáte knihovnu (SDK) a zařízení pak samo posílá do cloudu logy, metriky jako baterie nebo signál a výpis paměti při pádu (crash dump). Vývojář vidí, která verze firmwaru padá a na kolika kusech. Opravu pak pošle vzduchem (OTA, over-the-air) nejdřív na malou skupinu a teprve potom na celou flotilu. Bez takové platformy se chyby v terénu hledají podle reklamací.

Kolik stojí Spotflow podle velikosti flotily?

Aktivní zařízeníEUR/měsíc (roční platba)Kč/měsíc
do 25 (Free, historie 7 dní)00
do 1001994 851
101–2503498 507
251–50054913 382
501–1 00079919 476
1 001–2 5001 49036 319
2 501–5 0002 49060 694
5 001–7 5003 29080 194
7 501–10 0003 99097 256

Zdroj: ceník Spotflow. Production drží data 45 dní a má 200 MB na zařízení měsíčně. Limit se sdílí v celé flotile a za přenos nad něj se nedoplácí. Do 10 % nad hranicí pásma platíte cenu nižšího pásma. Enterprise s 90denní historií stojí 1,5násobek Production, minimálně 1 250 EUR měsíčně. Skenování zranitelností je doplněk za 15 % ceny tarifu, minimálně 99 EUR.

Účtují se jen zařízení, která v daném měsíci posílala data. Vyřazené kusy proto mazat nemusíte. Smazáním zařízení navíc přijdete o jeho historii.

Spotflow, nebo Memfault: co vyjde levněji?

Spotflow ProductionMemfault GrowthMemfault Scale
1 000 aktivních zařízení799 EUR (19 476 Kč)3 495 USD (76 149 Kč)6 695 USD (145 871 Kč)
Historie dat45 dní30 dní45 dní
OTAv ceněvolitelný doplněkvolitelný doplněk
SSO–GoogleSAML

Zdroje: ceník Spotflow, ceník Memfault. Memfault má navíc smluvní SLA, dedikovaného account managera a podporuje MCU, Android i Linux. Pro tým, který s ním už pracuje na více produktových řadách, je to rozumná cena za zralý produkt. Pro firmu, která na jedné řadě zařízení začíná, je rozdíl zhruba 56 000 Kč měsíčně při 1 000 kusech.

Kolik zaplatí výrobce s 300 zařízeními?

Flotila spadá do pásma 251–500: 549 EUR měsíčně, ročně 6 588 EUR, tedy asi 160 600 Kč. Datový limit je 300 × 200 MB = 60 GB měsíčně pro celou flotilu. Když vyrobíte dalších 250 kusů, zůstanete do 550 aktivních zařízení na 549 EUR díky 10% toleranci a pak přejdete na 799 EUR.

Druhá cesta je postavit si dohled sami nad AWS IoT nebo Azure IoT Hub. Za infrastrukturu zaplatíte méně, ale symbolizaci crash dumpů, porovnání verzí firmwaru, postupné nasazování OTA a dashboardy si musíte vyvinout a udržovat. To je práce embedded a backend vývojáře na měsíce, takže vlastní řešení dává smysl hlavně u velkých flotil nebo při zvláštních požadavcích na umístění dat.

Kdy observability platforma nepomůže?

Ve výrobní hale se stroji od různých dodavatelů, kde vlastní firmware nemáte. Na vizualizaci a řízení technologie slouží SCADA jako myScada, na včasné odhalení poruch ložisek a motorů podle zvuku Neuron Soundware. Ten v roce 2019 získal 5,75 milionu eur (Neuron Soundware) a cenu sděluje na poptávku.

  1. Spočítejte zařízení aktivní v jednom měsíci, ne všechna vyrobená. Podle nich se určuje pásmo.
  2. Spusťte pilot na Free tarifu s 10–25 kusy a ověřte, že SDK sedí na vaše RTOS a čip.
  3. Nastavte postupné nasazení OTA (např. 5 % flotily, pak 100 %) dřív, než ho budete potřebovat.
  4. Ověřte umístění dat. Spotflow ukládá data ve výchozím nastavení v Azure v EU.

Pokud ve firmě provozujete spíš farmu 3D tiskáren než vlastní elektroniku, podívejte se na správu farmy 3D tiskáren. Další firmy najdete v kategorii Průmysl a IoT.

Nástroje z článku

Časté otázky

Kolik stojí Spotflow?

Do 25 zařízení zdarma s historií 7 dní. Production začíná na 199 EUR měsíčně do 100 zařízení při roční platbě a za 1 000 zařízení stojí 799 EUR. Účtují se jen zařízení, která v měsíci posílala data.

Kolik stojí Memfault?

Growth 3 495 USD a Scale 6 695 USD měsíčně, oba s 1 000 aktivními zařízeními v ceně. Pro vývoj je zdarma až 10 zařízení. OTA je u obou tarifů volitelný doplněk.

Co je OTA aktualizace?

Aktualizace firmwaru přes síť (over-the-air) bez fyzického přístupu k zařízení. Bezpečné je nasazovat ji postupně: nejdřív na malou část flotily, pak na všechna zařízení.

Platí se u Spotflow za vyřazená zařízení?

Ne. Zařízení, které v měsíci neposlalo data, se nepočítá. Mazat ho nemusíte a smazáním byste přišli o jeho historii.

Zdroje

  1. Pricing a FAQ, Spotflow(spotflow.io)
  2. Pricing, Memfault(memfault.com)
  3. Neuron Soundware raised €5.75 million, Neuron Soundware, otevřeno 13. 10. 2026(neuronsw.com)
  4. Kurzy devizového trhu, ČNB, 13. 10. 2026(cnb.cz)

Mohlo by vás zajímat

Launchbox Weekly

Nejlepší české launche týdne, Funding a nové produkty. Jednou týdně, bez spamu.

Přihlášením souhlasíte se zasíláním newsletteru, odhlásit se můžete kdykoli. Více v Ochraně osobních údajů.